Paylaş

Microsoft Windows 10 yüklü 800 milyondan fazla cihaz tehlike altında. Kaspersky Lab’ın otomatik sistemi Microsoft’un Windows 10 sürümünde yeni bir açık tespit etti.

Özellikle İşletim Sistemi alanındaki liderliği ile bilinen Yazılım devi Microsoft Windows 10 ile ilgili son dönemde sıkça eleştiri oklarının hedefi konumunda.

Kaspersky Lab’ın otomatik teknolojileri Microsoft Windows’ta yeni bir açık tespit etti. Açığın, aralarında yeni keşfedilen SandCat de olmak üzere en az iki tehdit grubu tarafından düzenlenen hedefli saldırılarda kullanıldığına inanılıyor. Bu açık, Kaspersky Lab Otomatik Açık Önleme teknolojisinin keşfettiği dördüncü sıfır-gün açığı. Kaspersky Lab, CVE-2019-0797 olarak adlandırılan açığı Microsoft’a raporladı. Microsoft da bu açığı kapatan bir yama yayınladı.

Windows 10’da güvenlik açığı!

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Anton Ivanov, “Aktif bir şekilde kullanılan yeni bir Windows sıfır-gün açığının keşfi, bu pahalı ve nadir araçların tehdit grupları için hala değerli olduğunu gösteriyor. Kurumlar bu tür bilinmeyen tehditlere karşı koruma sağlayan güvenlik çözümlerine ihtiyaç duyuyor. Bu durum ayrıca güvenlik endüstrisi ile yazılım geliştiricilerin ortak çalışmasının önemini de ortaya koyuyor. Hata avı, sorumlu açıklama ve hızlı yama yayınlama gibi yöntemler kullanıcıları yeni çıkan tehditlerden korumanın en iyi yolları.” dedi.

Tespit edilen açık, Kaspersky Lab’ın çoğu ürününde bulunan Otomatik Açık Önleme teknolojisi tarafından tespit edildi.

1 Yorum

  1. Microsoft gibi dünyaca kullanılan bir teknoloji devi bile kullanıcılarını yanıltacaksa artık internet siteleri çökmeye hazır hale gelmiş demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here