Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yurt dışı üzerinden yapılan küçük ebatlardaki alışverişler için de verginin söz konusu olacağını duyurmuştu.  Kullanıcılardan gelen bilgilere göre, alışverişlerde ‘gümrük sunum ücreti‘ ve ‘damga vergisi‘ alınmaya başlandı. Toplam bedeli 5,2 TL olan bu iki ücretin alınmasında, herhangi bir alt limit bulunmuyor.

Örneğin aldığınız ürün fiyatı 1 TL dahi olsa, 5,2 TL tutarındaki bu ücreti ödemek zorundasınız. Ayrıca ürünfiyatı 22 euro üzerindeyse ayrıca gümrük vergisi alınmaya devam ediliyor. Bu verginin de ürünün fatura tutarına göre, yüzde 18 ila yüzde 20 arasında değiştiğini bilmek gerek.

Bakan Albayrak “Gece 11-12’den 1-2’ye kadar toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye’de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde düşüncesini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler.” diyerek vergiye yönelik açıklama yapmıştı.

Ucuz elektronik ürün almamız galiba hayal oldu. Bu uygulama birçok kişi tarafından tepki çekmeye devam ediyor. Öte yandan bu uygulamanın diğer ülkeler için geçerli olup olmayacağı konusunda henüz bir görüş yok ama tüm ülkeler için geçerli olacağı beklenilmekte.

5 YORUMLAR

  1. Ticaret söz konusu olduğu zaman her şeye vergi ödüyoruz. Yeni bir vergi kanunu geldiğone şaşırmadım. Tabi elektronik ürünlerde biraz daha fazla vergi olacaktır.

  2. Kullananların asıl amacı ihiyaçlarını ucuz yoldan tamamlamaktan ibaretken birde vergi konulması kullanıcı sayısını büyük miktarda azaltır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here