Bakalım PlayStation 5 Özellikleri Nasıl Olacak!

Sony‘nin yeni nesil PlayStation oyun konsolu üzerinde çalıştığı, uzun süredir takip ediliyor. Bununla birlikte pek çok oyunsever de PlayStation 5 modelini heyecanla bekliyor. Modelle ilgili sızıntılar son zamanlarda ardı ardına gelmeye başlamıştı. Tüm bunların ardından yeni nesil olan PlayStation 5 ile ilgili ilk resmi detaylar da Sony tarafından geldi. Sony yaptığı açıklama ile birlikte PlayStation 5 özellikleri hakkında resmi açıklamayı da yapmış oldu.

PlayStation 5 : 8K Grafik, SSD ve dahası!

PlayStation 5 hakkında açıklama yapan Mark Cerny, PlayStation 5 hakkında önemli bazı teknik detayları verdi. Bu detaylardan ilki, konsolun üçüncü nesil AMD Ryzen işlemcilerden gücünü alacağı noktasında. Bununla birlikte ekran kartı kısmında ise Işın İzleme özelliğine sahip Radeon Naviyongasına yer verilecek. Bu açıdan baktığımızda performans noktasında tamamen yeni bir donanımla karşılaşacağımızı belirtebiliriz.

Yapılan donanım iyileştirmeleri beraberinde daha yüksek çözünürlük desteğini de getirecek. PlayStation 5  eğer uyumlu bir monitör kullanırsanız, 8K grafik desteğine sahip olacak. Bununla birlikte yapılan açıklamaya göre Sony, PlayStation 5 için 3D ses çalışmalarını da yürütüyor. Önceki iki konsol arasında ses konusunda önemli bir fark bulunmazken, yeni konsolla birlikte bu durum farklılık kazanacak.

Söz edilen büyük yeniliklerden birisi de dahili depolama noktasında bulunuyor. Yeni konsolun depolama birimi SSD olarak güncellenecek. Bu sayede yükleme süreleri ve kullanım sırasındaki performansta da büyük artışlar yaşanacaktır.

Oyun severler tarafından merak edilen bir diğer özellik ise yeni konsolun geriye uyumluluk durumu.

Bildiğiniz üzere yeni bir konsol aldığınızda, özellikle ilk zamanlarda geniş oyun desteği bulmak zor olabiliyor. PlayStation 5, güncel modelle benzer mimarileri paylaştığı için geriye uyumluluk konusunda desteği çok daha kolay hale getiriyor. Bunlarla birlikte yeni konsola ait tanıtım tarihi ve fiyat bilgisi paylaşılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir