Bilgisayarlar bir bütün olarak değerlendirilselerde en önemli nokta mikroişlemci dünyası karşımıza çıkmakta. Aklımıza ilk gelen işlemciler i5, i7 gibi ana kart içinde bilindik olan işlemcilerdir. Aslında normal bir pc de bundan daha fazlası vardır. Harddisk içinde veri giriş, çıkış ve depolama işlemini yapan işlemci ve onun dünyası vardır. Bu işlemcinin kendi ram, rom, giriş çıkı-çıkış noktaları vardır. Aslında bir harddisk bile kendi içinde bir bilgisayardır. Bir ekranı ve direk takılı mausu olmadığı için kimse onun bir bilgisayar gibi kendi içinde sistem olmadığını söyleyemez. Ekran kartı evet oda kendi içinde bir sistemdir. Bir mikro işlemciye, rama ve içindeki programın tutulduğu rom veya eeprom gibi bir program saklama elemanına sahiptir. Onunda kendine özgü giriş çıkış noktaları vardır. Buna benzer birkaç küçük sistem bir PC nin meydana gelmesine olanak tanır. Aslında bir PC de ana komuta, ana kart üzerindeki chipsetler tarafından yürütülür. Verilerin işlenmesi ve iç sistemler arasındaki senkronlamayı chipsetler sağlar.

iş, görevi ne olursa olsun. İster HDD içinde, ister ekran kartında, ister ana kartta. İster CPU olarak (mikroşlemci) ister ram olarak çalışsın. Söz konusu olan bir entegre ise ana konu transistör dür. İşlemcilerin hızlı çalışabilmeleri, ram ve rom gibi diğer yardımcı elemanların hız olarak işlemciye ayak uydurabilmeleri transistör teknolojisi ile sınırlıdır.

Bu sınır nedir? Gene elektronik dünyasında transistörler oransal olarak da kullanılsalar da PC gibi dijital sistemlerde anahtarlama elemanı olarak kullanılırlar. Bir entegre (chip) içindeki milyarlarca transistör anahtar gibi saniyede birkaç milyar kez (3,4 GHz saniyede 3,4milyar kez) açılıp kapanır. Transistörlerin kesimden iletime geçmeleri bir güç tüketimine neden olur. Bu güç kendini ısı olarak ortaya çıkartır. Gerekli soğumalar yapılamaz ise chip kendine ısınarak zarar vermesin diye belli bir ısıdan sonra işlem yapmayı durdurarak kendini korur.

PC dünyası tamamen yarı iletkenler (transistörler ve akrabaları) üzerine endekslidir. Silikon vadisinin en yüce görevlerinden biri budur. Yüksek hızlarda anahtarlama yapabilen ve az ısı üreten, az yer kaplayan transistörü üretmek. Üretilen bu transistör ile PC içindeki entegreleri üretmek.

Transistör dünyasındaki sınır transistörün fiziksel yapısı ile ilgilidir. Transistörler kollektör (C), beyz (B), emiter (E) den oluşmaktadır. Ana çalışma prensibi basittir. Beyz (B) den gelen sinyale göre transistörler (PNP veya NPN) kesime veya iletime geçer. Beyz den gelen sinyalin frekansı belli bir değeri aştığında C ile B ve B ile E arasındaki fiziksel yapıdan kaynaklı kapsitör etkisi transistörü kısa devre olmaya onu tasarımı dışında davranmaya iter. Özetle transistörleri çalışma frekansı üzerinde kullanabilmek mümkün değildir. Amaç yüksek frekaslarda kısa devre olmadan çalışabilen yarı iletkenler yapabilmektir.

1 thought on “Bilgisayarın B si

  1. Bilgisayarın olmazsa olmaz parçalarının ayrı ayrı hepsi kendi içinde önemlidir. Transistörde unutulmaması gereken çok önemli akıllı bir teknolojik cihaz. Düzgün çalışmaması bilgisayarın çökmesine hatta yanmasına bile neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir