Google I – O (Geliştiriciler Konferansı) 2019: Yeni Neler Var?

Teknoloji devi Google, 7 Mayıs ile 9 Mayıs arasında Kaliforniya’da düzenleyeceği konferansta yeni Android sürümüyle ilgili birçok yeniliği duyuracak gibi görünüyor. Şu ana kadar bahsedilen detaylar neticesinde Google Geliştiriciler Konferansı 2019’dan beklenenleri sizin için inceledik.

Bu yılki Google Geliştiriciler Konferansı, 7 Mayıs ile 9 Mayıs arasında düzenleniyor. Elbette her yıl olduğu gibi bu sene de beklenen çok fazla şey var. Organizasyonla ilgili özet bilgileri burada..

Öncelikle Google I/O nedir?

Öncelikle Google I/O’dan başlamak lazım. Aslında bu Geliştiriciler Konferansı şeklinde Türkçeye çevirilen bir organizasyon. Daha çok yazılım geliştiricilerin katıldığı etkinlikler, konferanslar ve davetlerde yepyeni teknolojiler anlatılıyor.

Google I/O’yu nasıl izleyebilirim?

Önceki yıllarda da olduğu gibi Google ana konuşmayı canlı olarak YouTube‘tan yayınlayacak. Dolayısıyla etkinliği takip etmek isteyenler YouTube yayını takip ederek bilgilere erişebilirler.

Biletler nasıl satın alınabiliyor?

Google çekiliş sistemi kullanıyor ve katılımcıları şirketin web sitesine kayıtlı olanlar arasında rastgele seçiyor. Kurada kazananlar 1150 dolar genel giriş, 750 dolar topluluk ve 375 dolar akademik girişten birini seçerek ödeme yaptıktan sonra etkinlik kaydı oluşturuluyor.

Kısacası param var gideyim yok illa ki çekilişi geçmek sonra para ödemek gerek!!

En yeni versiyonu  Android Q tanıtılacak

Etkinlikte Android’in yeni sürümüyle alakalı çok daha kapsamlı bilgilerin ortaya çıkacağı bekleniyor.

Aslında Google, Android Q‘nun geliştirici önizlemelerini önceden zaten yayınladı. Ancak ilk betaları kullanıma sunmak için genellikle I/O konferansları bekleniyor.

İlk betalar bize Android Q hakkında fikir sahibi olmamız için büyük önem taşıyor. Yeni sunulacak özelliklerden bazıları madde madde şu şekilde:

  • – Farklı vurgu renkleri
  • – Yeni araçlar
  • – QR ile Wi-Fi paylaşımı
  • – Gizli bir masaüstü modu
  • – Yeni ekran kaydedici
  • – Yeni ses seviyesi ayar konsiyonları
  • – Yeni ince ayarlar

 

Mobil işletim sistemi tarafında şimdilik bahsi geçen detaylar bu şekilde. Fakat Android haricinde de farklı noktalarda çalışmalar olacağı söyleniyor.

Google Stadia

Bunlardan biri de Google Stadia ile ilgili olabilir. Şirketin geçtiğimiz dönemlerde duyurduğu oyun hizmetiyle alakalı kapsamlı bilgileri bu organizasyon sırasında aktaracağı belirtiliyor. Yani böylece bu platform hakkında merak edilen birçok soru da yanıtını bulabilir.

1 thought on “Google I – O (Geliştiriciler Konferansı) 2019: Yeni Neler Var?

 1. Sanki teknolojiyi sadece şirket sahipleri kullanabilecek de onlardan izlemek için bile para alıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir