Paylaş

Dünyaca ünlü İnternet Devi ve arama motoru Google hakkında rekabet soruşturması başlatıldı. Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulu‘nca karara bağlandı. Rekabet Kurulu, ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitler sonucunda soruşturma açılmasına karar verdi.

Daha Önce de 93 Milyon Lira Ceza Kesilmişti..

Rekabet Kurumu Dev felan dinlemedi Google’a tekrar soruşturma


Rekabet Kurumu
 soruşturmayla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. Hakkında Soruşturma Açıldı.

Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.02.2019 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

  • Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.,
  • Google International LLC,
  • Google LLC,
  • Google Ireland Limited,
  • Alphabet Inc.

hakkında soruşturma açılmasına, 19-08/94-M sayı ile karar verdi.

Google ile ilgili daha önce yaptığımız CEZA Haberleride Şöyle;

Google Ceza Yemeye Doymadı Ama

Rekabet Kurulu’ndan Google’a Büyük Şok

Rekabet Kurumu’ndan Google’a Yeni Soruşturma!

Google Avrupa Birliği’nin Cezasına İtiraz Etti

ANDROİD İÇİN ÜCRET TEHLİKESİ GÜNDEMDE!!!!

2 YORUMLAR

  1. Eğer herkes adil olarak eşit şartlarda yarışmazsa bu kurumlar da Rekabet Kurulu’nun cezasına mazhar olurlar. Büyük küçük demeden kim haksızlık yaparsa cezasını çekmeli.

  2. Yaptırımları dinliyeceğini düşünmüyorum bu paralar ona zarar vermediği için daha değişik yaptırımlar olursa bence daha etkili olur diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here