Paylaş

Bitdefender Antivirüs firmasında UYARI yayınlandı, hackerlerin son kurbanı olan Avrupanın küçük ada ülkesi Malta merkezli Valletta Bankası’nın 13 milyon euroluk transfer girişimi saldırısından sonra yatırım işlemlerine ara vermek zorunda kalmasının Türkiye’deki bankalar ve diğer finans şirketleri için bir alarm niteliği taşıdığını belirterek uyarıyor.

Veri güvenliğinin oldukça önemli olduğu finans sektörü, siber dolandırıcılık, oltalama saldırıları, bankacılık trojanları gibi pek çok tehditle karşı karşıya kalıyor. Siber suçlular yıllardır bankaların peşinde olsa da, bu durum geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde daha da popülarite kazanmış durumda. Hackerlerin geçtiğimiz günlerde 13 milyon euroluk uluslararası bir transfer girişiminde bulunması ile gündeme gelen Malta merkezli Valletta Bankası’nda yaşanan siber güvenlik vakasının Türkiye’deki bankaların ve finans kurumlarının da başına gelebileceğini belirten siber güvenlik uzmanları, finans sektöründeki şirketleri uyararak daha fazla önlem almaya çağırıyor.

Hackerlar 13 Milyon Euroyu 4 Ülkeye Kaçırmaya Çalıştılar 

Malta gazetesinin haberine göre hackerler geçtiğimiz günlerde Valletta Bankası’ndan toplam 13 milyon euro ele geçirerek İngiltere, Amerika, Çekya ve Hong Kong’a para transferi gerçekleştirmeyi denedi. Korku yaratan girişimin başarısız olduğu belirtilmesine rağmen banka herhangi bir riske karşı ATM’ler, mobil bankacılık ve e-mail servisleri dahil olmak üzere ülke genelindeki tüm işlemlere ara verirken ne olduğunu anlamayan müşteriler, oldukça endişelendi.

Mobil uygulama üzerinden yapılan saldırının ardından banka, soruşturma başlatmak adına hem yerel hem de uluslararası yasa uygulayıcılarına başvurdu. Konuyla ilgili konuşan Malta Başbakanı Joseph Muscat, dolandırıcılık girişiminin 30 dakika içerisinde engellenerek para akışına izin verilmediğini belirtti. Ancak hem bankanın hem de başbakanın hiçbir kullanıcı hesabı ve fonunun etkilenmediği konusunda garanti vermesine rağmen, müşteriler kişisel verilerinin ele geçirildiğine yönelik endişeler duymaya devam ediyor. Bankanın duyurusuna göre kullanıcılar artık bankanın verdiği ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanabiliyor.

Bilişim sektöründe Siber güvenlik ekipleri yetersiz

Finans sektöründeki güvenlik uzmanları, tehditlerin fazlalığına karşı kabiliyetleri yeterli olmayan çalışanlar, zaman ve bütçe eksikliği gibi sebeplerle şirketlerinin güvenlik seviyesini istenilen noktaya çıkarmayı başaramıyor.EY şirketinin bir anketine göre finansal hizmetler sektöründeki şirketlerin güvenlik ekiplerinin %31’i, kurumlarının ihtiyaçlarını kabiliyet eksikliği nedeniyle karşılayamıyor. Bu sorunlar, özellikle bankalarda güvenlik zafiyetleri oluşturarak verilerinin ve IT altyapılarının üçüncü partilerden kaynaklanan problemlere karşı güçlü olamamalarına yol açıyor.

Aynı saldırı Türkiye’de de olabilir

Siber saldırılar, finans şirketlerinde yıkıcı ve uzun vadeli mali sonuçlar doğurabilir. Türkiye’deki bankaların da benzer bir durum yaşamasının oldukça olası gözüktüğünü belirten global güvenlik yazılımları şirketi, Türkiye’deki finans şirketlerini siber saldırganların kurbanı olmamaları için uyarıyor ve önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Peki bireysel olarak Ne yapmalı?

• Bankacılık işlemlerinde sahte internet adresleri,sahte uygulamalara çok dikkat etmeli,telefonda kimse sizden hiçbir şifrenizi istemez bu durumlara da uyanık olmalı, böylece siber suçlular sizin haberiniz olmadan sisteminize saldıramaz.

• İşletim sisteminiz ve uygulamalarınız dahil bütün yazılımları güncelleyin.

4 YORUMLAR

  1. Hesabımızdaki paraları başkasının ele geçirmemesi için internete kart şifresi yazmamalıyız. İnşaallah bu durum Türkiye’de olmaz.

  2. Gerçekten çok tehlikeli, sitelerde yazan herşeye inanmamak lazım. Hackerlar ip bilgilerini gizleyerek her türlü suç isleyebilirler ve her site guvenlidir, kimin açtığı bellidir, dolandirsalar da başları belaya girer diyip rahatlamamak lazım.

  3. Hackerların aklıma koyduğunu yapabileceği aşikar bizim gibi vatandaşların bu duruma engel olabileceğini sanmıyorum. Devletler vatandaşını korumalıdır.

  4. İnternet hayatımızı kolaylaştırdığı gibi bu tür tehlikeleride beraberinde getirmektedir.Bu konu hakkındaki korumalar daha geniş kapsamlı hale getirilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here