Teknoloji şirketlerimiz hızla büyüyor

Türkiye’de özellikle üniversitelerin teknokentlerinde doğan ve başarılı birer işletmeye dönüşen girişimler, hizmet ve ürünleriyle yurt dışı pazarlarında yoğun ilgi ve talep görüyor, yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Üniversitelerin Teknokentlerinde gerçekleştirilen yazılım (program-kod) ihracatın 3’te birinden fazlasına imza atan ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Teknokent‘teki firmalar, uluslararası alandaki başarılarına, teknoloji ihracatına ve aldıkları yatırımlara bu yıl yenilerini ekledi. Bu yılın geri kalanında en çarpıcı başarısı ise yazılım geliştirme ekipleri için akıllı bilgilendirme sistemi çözümü sunan OpsGenie’den geldi.

Türkiye’de doğan şirketler, teknokentlerde kurulan çalışma alanları ile teknolojinin her kademesine dokunmaya gayret gösteriyor.

Ekip iş birliği, verimlilik yazılımının lider bir tedarikçisi olan, dünya genelinde 125 binden fazla müşterisi bulunan Avustralya merkezli yazılım firması Atlassian, teknoloji şirketlerinin servis kesintilerini daha iyi planlamasına ve bunlara yanıt vermesine olanak tanıyan OpsGenie’yi 295 milyon dolara satın aldı. OpsGenie yazılımı, bilgi teknolojisi (IT) ekiplerinin kesintileri takip etmesine ve kesinti sürelerini en aza indirmesine yardımcı olan Atlassian’ın yeni bilgi teknolojisi hizmet yönetimi ürünü Jira Ops ile birlikte çalışacak. OpsGenie, sürekli ayakta kalması gereken yazılımları hedef alıyor. 7 gün 24 saat çalışır durumda olması gereken bu yazılımlarda oluşacak herhangi bir hata durumunda doğru kişileri doğru iletişim metotlarıyla uyaran OpsGenie, problemin en kısa sürede ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.

Teknoloji şirketlerimiz, hem yapılan hamleler hem de alınan destekler noktasında ciddi bir büyüme göstermeyi başarıyor.

100’e yakın şirkete destek verildi

ODTÜ Rektörü ve ODTÜ Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknokent olarak amaçlarının dünya çapında başarılı teknolojiler ve teknoloji şirketleri çıkararak ülkenin gelişimine katkı vermek olduğunu söyledi. Bu kapsamda yürüttükleri programlarla her yıl 100’e yakın teknoloji şirketinin kuruluşuna destek verdiklerini ifade eden Kök, kuluçka merkezlerinde 150’nin üzerinde yeni teknoloji şirketinin başarılı olması için mentorlukdanışmanlık ve benzeri hizmetler sunduklarını anlattı.

4 thoughts on “Teknoloji şirketlerimiz hızla büyüyor

  1. Bilişimin daha da çok gelişerek genç nesillere iş alanında yeni fırsatlar sunmaya devam edecektir.

  2. Gelecekte teknolojinin Bilişimin çok ilerki seviye de olması günümüz insanlarından çok daha fazla Bilişimin kullanılmasını göstermektedir.Bilişimin gelişmesi teknolojinin daha fazla geliştirilmesi demektir.

  3. Her yıl açılan bu teknoloji şirketlerinin yanı sıra insanlara da iş olanakları sağlaması da demektir.Bu da ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayacaktır.👍

  4. Teknoloji hayatımızın her alanında bizlere kolaylık sağlıyor.Daha da geliştirilmesini görmek güzel 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir