Paylaş

İnternetin 30. doğum gününe ulaştığımızda, tarihine, donanım temellerinden bugün gördüğümüz 5 milyar kişilik ağa kadar tarihini yansıtıyoruz.

Daha sonra bu sisteme dünyanın farklı yerlerinde olup CERN ile çalışan bilim insanları ve üniversiteler bağlandı. Son olarak da sistem halka açıldı ve bağlı olan herkesin arasında veri paylaşımı yapabileceği bir dev bir ağa dönüştü. Bugün bu ağa ‘internet’ diyoruz.

Merkezi olmayan bir bilgi yönetim sistemi vizyonu ile ağın ilk kodlarını ve kurallarını yazan Tim Berners Lee, interneti icat etmiş oldu ve tüm insanlığın geleceğini geri dönüşü olmayacak şekilde değiştirdi.
Bilgisayarları birbirine bağlayan benzeri sistemlerin daha ilkel versiyonları özellikle askeri alanlarda mevcuttu ancak Lee’nin 1989’da yazdığı kodlar web sayfalarının oluşturulmasına ve bir tarayıcı ile tüm bu sayfalara ulaşılmasına imkan tanıdı. Tim Burners Lee ve internetin kodlarını yazdığı bilgisayarı 1990 yılında Belçikalı bilim insanı Robert Cailiau Lee’nin ekibine katılarak HTML (Hypertext Markup Language) standardını oluşturdu.

İkili birlikte HTTP (Hypertext Transfer Protocol) ve URL (Uniform Resource Locators) protokollerini yazdı. Bu şekilde web adresleri ve hiperlink yaratmanın önü açıldı. 1990 yılında CERN’in ilk web tarayıcısı hizmete girdi.

1991 yılında ilk kez CERN dışında çalışan görevlilerce kullanılmaya başlanan sistem daha sonra 1993 yılında halkın kullanımına açılmasıyla süratle büyüdü.

İnternetin fikri hakları kimde?

Halka açılmadan bir yıl önce 1994’te teknisyen Fluckinger son derece önemli bir hamle yaparak aynı kodlara sahip ikinci bir ağ oluşturdu fakat bunu açık kaynak kodlu olarak halka açtı. Orijinal ilk ağ ise fikri haklarının korunabilmesi için CERN’de kaldı.

1995 yılında orijinal ağın kodlarına ilişkin bu haklar Lee tarafından Massachusets Teknoloji Enstitüsü’nde kurulan W3C adlı bir konsorsiyuma devredildi. İnternetin fikri hakları bugün hala bu konsorsiyuma aittir.

Dünyayı değiştiren buluş çokta yaşlı değil bakalım 100 yaşına geldiğinde yaşıyor olabiecek mi?

1 Yorum

  1. İnternet yalnızca kendi ülkemizde değil dışarıdaki birçok ülke tarafından da tanınıyor, çok sık kullanılıyor. İşyerinde, okulda, gezmeye gittiğimizde bile yanımızda bulunmasına ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden kaç yaşına gelirse gelsin hem maddi hem manevi açıdan destek verdiği için konsorsiyum interneti kapatmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here