Paylaş

Columbia Üniversitesi Zuckerman Enstitüsü’nden nöromühendisler, beynin bir bölümünden diğerine aktarılan sinyallerin anlaşılır sözcüklere çevrilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi.

Nature dergisinde yayımlanan bilimsel çalışmaya göre; içinden 1’den 10’a kadar sayan bir kişinin düşünceleri kelimelere döküldü. Ses kalitesinin çok iyi olmadığı ancak sayıların anlaşıldığı belirtildi.

Söz konusu teknoloji, geçen yıl hayatını kaybeden İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking’in kullandığı konuşma sentezleyiciye benzer bir sistem ve yapay zekâdan faydalanıyor. Bu teknolojinin, felç geçirdiği için konuşma kabiliyetini yitiren ya da Hawking gibi motor nöron hastalığı nedeniyle konuşamayan kişilere yardımcı olması ümit ediliyor.

Bu teknolojinin gelişmesiyle beraber gelecekte insanların rızaları olmadan bilişsel aktivitelerinin izlenmesi ve düşüncelerinin de kötü niyetli kişiler tarafından okunmasından endişe ediliyor.

8 YORUMLAR

  1. Konuşma yetisini kaybetmiş insanlar için güzel bir teknoloji en azından dertlerini kolay bir şekilde anlatabilirler günlük hayatta kolaylık sağlar biryandan kötü niyetli kullanılma ihtimali çok yüksek çok faydalı bir teknoloji olduğunu düşünmüyorum

  2. rusya ve amerikanın ileri teknoloji kullandığını biliyoruz ve bu gelişme de sanırım en çok bu ülkeleri ilgilendiriyor. Parapsikoloji savaşları yakındır.

  3. Olumlu ya da olumsuz kullanilabilinecek bı durum ancak olumlu açıdan düşünürsek çok güzel getirisi olacaktır konuşamayan ve ya felçli insanlar için

  4. Konuşamayan veya felç geçirmiş insanlar açısından
    çok iyi ve mantıklı bir durum.Hiç olmazsa bu şekilde kendilerini ifade edebilirler.Ama her bilimsel çalışma da olduğu gibi eksi tarafları ve artı tarafları da var.Ancak artı tarafından baktığımızda çok faydalı olucaktır.

  5. Konuşamayan veya felç geçirmiş insanlar açısından çok iyi ve mantıklı bir durum.Hiç olmazsa bu şekilde kendilerini ifade edebililrler.Ama her teknoloji veya bilimsel araştırmalarda olduğu gibi artı tarafları olduğu gibi eksi tarafları fa olacaktır.Ancak artı taraflarını göz önünde bulundurursak faydası çok daha fazla olacaktır.

  6. Konuşamayan veya felç geçirmiş insanlar açısından çok faydalı ve mantıklı bir durum.Hiç olmazsa bu şekilde kendilerini ifade edebilirler.Ama her teknoloji ve bilimsel araştırmalar da olduğu gibi artı tarafları olduğu kadar eksi yönleri de olucaktır.Ancak artı tarafından baktığımızda çok daha yardımcı ve faydalı olacaktır.Unutmayalım ki “Her insan bir engelli adayıdır.”

  7. Yapay zeka teknolojiden faydalanmak açısından önemli ve insan sağlığına faydaları dokunabilir lakin kötü amaçlarla kullanıldığı yerlerde felaketlere yol açabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here