Paylaş

İngiltere’de geliştirilen yapay zekalı robot omurga ameliyatını doktorlardan daha iyi yaptı.

Gelişen teknoloji hayatımızın her alanında kendisini hissettiriyor.

İngiltere’den gelen habere bakılırsa önümüzdeki yıllarda sağlığımız için doktorlara başvurduğumuz kadar robotlara da işimiz düşecek.

İngiltere’nin Nottingham Trent Üniversitesi‘nde geliştirilen robot omurga ameliyatını insanlardan daha başarılı bir şekilde yapabiliyor.

Prof.Phillip Breedon‘un liderliğinde geliştirilen robota Scoliobot adı verildi. İngiliz basınına konuşan Profesör Phillip Breedon robotun skolyoza ameliyatında bugüne kadar kayıt edilen tüm derecelerden daha iyi sonuç elde ettiğinin altını çizdi.

Breedon, Scoliobot’un halk arasında omurga eğriliği diye bilinen skolyoza karşı başarılı sonuçlar alacağı iddiasında.

İngiliz basınına konuşan Profesör Phillip Breedon robotun skolyoza ameliyatında bugüne kadar kayıt edilen tüm derecelerden daha iyi sonuç  elde ettiğinin altını çizdi.

SKOLYOZ HANGİ ŞİKÂYETLERE NEDEN OLUYOR?  

– Kalçalar ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik görülür.

– Kollar ile vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücudun balansı bozulur.

– Baş bir yana, vücut bir yana savrulduğu için çocuklar bir bacaklarının daha uzun olduğu duygusuna kapılır.

– Göğüs kafesinde asimetri ve bir kürek kemiğinde tümsek gözlenebilir.

– Sırtta kambur duruş görüntüsü oluşur.

4 YORUMLAR

  1. E tabi insanlar gibi duyguları yok eli titremez, herşeyi milimetrik hesaplar ve hızlı çalışabilir… Teknik arıza durumunda ise yedekte birtane daha varsa sıkıntı olmaz. Cok iyi birşey bence, ama gelecekte işsizlik oranı artacak gibi görünüyor. Ya da yeni meslekler çıkar robot muhendisi gibi ordan ekmeğimizi çıkarırız.

    • İşsizlik konusunda katılıyorum kaldı ki şuanda iş zaten zor buluyoruz yapay zeka çoğaldıkça iş gücü azalacaktır ancak teknoloji alanında da geliştirmek ve yenilige açık olmak gerekir bir yandan olumlu bir yandan olumsuz etkileneceğiz sanırım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here